ČASTO KLADENÉ OTÁZKY O COMIXU ZELENÝ RAOUL

Co je Zelený Raoul?

Špatná otázka - opusť tuto stránku a vydej se jinam.

Co je Hruteba?

Hruteba je pseudonym tří bývalých kamarádů z redakce Reflexu - Dana HRUbého, Milana TEsaře a Tomáše BAldýnského. Ti kdysi na žádost svého šéfredaktora Petra Bílka odešli do kavárny Demínka, aby tam vymysleli způsob, jak urážením lidí zvýšit popularitu listu. Po prvotních návrzích jako byl "fotoseriál jako v Bravíčku" a či "falešné paměti Václava Klause" si Milan Tesař vzpomněl, že onehdy jel vlakem s mladým Moravanem, který se naučil kopírovat Káju Saudka. A napadl ho comix. Tehdy vznikl Zelený Raoul.

Proč se v politickém comisu objevuje mimozemšťan?

Správná otázka. Problém byl v tom, že jediný z přítomných tvůrců, který četl ještě jiný comix než Rychlé šípy, byl Tomáš Baldýnský, jenž v té době prožíval silné vědeckofantastické období. Podařilo se mu tenkrát přesvědčit kolegy, že se komix bez mimozemšťana zkrátka neobejde. Do prvního dílu se mu také podařilo propašovat narážku na "útok krvežíznivých Babounů". Babouni byli kromě E. T. a Raoula samotného jediná mimozemská rasa, která se kdy v Zeleném Raoulovi objevila. Podvedení spoluautoři brzy zjistili, že existují nejen comixy s mimozemšťany a nemohou tento podvod Baldýnskému dodnes zapomenout.

Kdo je Štěpán Mareš, rodák z Okříšek a kreslíř Zeleného Raoula?

Správná otázka.

Proč se Zelený Raoul jmenuje Raoul?

Názory se liší. "Nazval jsem ho podle svého oblíbeného herce Raoula Schránila," (Milan Tesař) - "Jméno jsem vymyslel já. Celý život obdivuji švédského diplomata Raoula Wallenberga, který během druhé světové války zachránil přibližně 100.000 maďarských Židů před transportem," (Tomáš Baldýnský).
Dan Hrubý se do uzávěrky této ankety nevyjádřil.

Kdo je Jan Tleskač?

Další správná otázka. Bude z vás dobrý novinář.

Kdy budou zprovozněné webové stránky Zeleného Raoula?

Nikdy. Tedy s největší pravděpodobností. Kdysi jsem se (já, Tomáš Baldýnský) přibližně dva roky skutečně snažil udržet Raoula na internetu, leč umdlel jsem při marných pokusech přimět někoho, aby mi s tím pomohl. Pokud si chcete o Raoulovi podiskutovat, můžete použít toto diskusní fórum na serveru Průvodce. Pokud chcete tvůrcům napsat, pište na adresu Reflex, Žerotínova 38, 130 00 Praha 3, tel.: 02/ 67 097 111. Trestní oznámení podávejte příslušnému státnímu zastupitelství.

Kolik je dílů Zeleného Raoula?

K 9. 8. 2001 jich bylo 343 a počet s každým týdnem narůstá. Zelený Raoul je v této chvíli nejdéle soustavně publikovaným komixem v této zemi. Vzniklo také 7 speciálních dílů věnovaných historii České republiky, které byly vydány v Reflexu jako speciál.
Nakladatelství Lidové noviny dodnes vydalo celkem 6 knih Zeleného Raoula (poslední si občas můžete koupit zde. V tuto chvíli se připravuje kniha sedmá, která by měla vyjít na Vánoce.

Jste pošuci?

Ano, děkujeme.

To vás za to ještě nikdo nežaloval?

Žaloval. Nebo se minimálně pokusil. Většinu žalob policie odložila jako bezpředmětnou (jako předposlední pokus vytáhnout na nás paragraf 198 Trestního řádu (140/1961 Sb. ve znění pozdějších předpisů) o hanobení národa, rasy, přesvědčení, který popisuji v Zamřížovaném Baldachýnu), poslední právě teď podniká ministr Karel Březina, který byl v jednom díle Raoula zachycen uprostřed skupinové soulože s mnoha přáteli.

Karel "Explorer" Březina Žalobce požaduje, aby vydavatel zveřejnil na téže straně, na níž otiskuje komiks, text, ve kterém se omlouvá Březinovi za zveřejnění karikatur, které ho zobrazují jako nahého v nevhodných pozicích ve společnosti dvou žen a jednoho muže rovněž nahých. Žalovaný se má omluvit také za výrazy připisované Březinovi: "Natvrdo a naplno, Orál se mnou dělá divy, Báječný anál, Já jsem tvůj hafík, Báro a Budeme si hrát na nezkušené školáky, Jano, popisuje žalobu zpráva ČTK.
Březinova kolegyně v grupáči Jana Volfová se k žalobě nepřipojila, ačkoliv si je jistá, že "čtenáři si sami udělali obrázek o úrovni onoho komixu a jediné, co bych dokázala, je zvednout mu sledovanost a to u takového paskvilu nechci."
Za svou oblíbenou žalobu tvůrci považují trestní oznámení někdejšího romského poslance Ladislava Bodyho, který se cítil uražen tím, že v Zeleném Raoulovi vystupoval jako člen slavné dvojice agentů CI 5 společně s Raymondem Doylem. Byla totiž podána až po zákonné lhůtě a nebyla tudíž nebezpečná.

Vážně... kdo je ten Štěpán Mareš?

Otravo... Štěpán Mareš je talentovaný a pohledný chlapec, jeden ze dvou nejvýznamnějších rodáků z vesnice Okříšky nedaleko Třebíče. Tím druhým je právník a nynější spoluvlastník všeho bývalého majetku Vladimíra Železného JUDr. Aleš Rozehnal. Liší se od sebe tím, že Rozehnal neumí kreslit.
Štěpán Mareš se zamiloval do komixu už v dětství a po dobu své adolescence opruzoval Káju Saudka tak dlouho, dokud mu Saudek neprozradil, jak se kreslí komixové figurky. Štěpán Mareš je ve své duši ovšem surrealistickým malířem ražení Salvádora Dalího, díky čemuž je terčem obhroublých vtipů Hruteby, která je jednomyslného názoru, že nejlepší obraz (olej na sololitu), který v rodině Marešů vznikl, namaloval Štěpánův bratr ve svých dvanácti letech a jmenuje se "Útok divočáků na pohřební průvod".
Štěpán Mareš je členem Asociace jihočeských výtvarníků.

Pokud máte další otázky, ptejte se zde: raoul@baldachyn.cz