Projekt Jů & Hele se zrodil během jedné z mých vášnivých konverzací s dr. Rolfem Duškem, Českolipským bohemistou. Podrobný zdroj projektu jsem popsal v jednom ze svých Baldachýnů a nechci se opakovat. V krátkosti lze projekt definovat jako neúnavné pátrání po pravých osudech hrdinů našeho televizního dětství. Podle informací, které jsme získali, totiž dvojice, kterou známe v Čechách jako Jů a Hele působila během posledních šedesáti let pod různými pseudonymy na mnoha místech světa a stala se přímými aktéry významných historických událostí. Naše znalosti jsou zatím kusé, ale každý další den je dalším krokem k odhalení celé pravdy.
Zatím víme, že na samém počátku se jmenovali Ju a De a administrativním omylem byli převezeni nacisty do koncentračního tábora Buchenwald. Po osvobození americkou armádou odjeli do USA a v Americe působili jako důstojníci CIC You and Hello, v Rusku se jako soudruzi Ju a Vot účastnili přípravy okupace Československa v roce 1968. Poté, co skončili svoji tajnou misi ve Studiu Kamarád a zmizeli z našich obrazovek, přišlo krátké rapové období a po něm kvapný útěk na pevninskou Čínu, odkud proud informací ustává. Na filmovém informačním serveru Aint-it-cool-news byla nedávno zveřejněná fotografie z filmu Crouching He-Li, Hidden Yu, kterým chce ČLR reagovat na úspěch tajwanského filmu Crouching Tiger, Hidden Dragon. Fotografie není příliš kvalitní, ovšem...

Fotodokumentace

(klikni pro větší verzi, pokud vám nefunguje javascript, fotky jsou tady)

Historické události
     
Fotografie zachycující Ju a De během transportu do koncentračního tábora Buchenwald. Kapitán CIC You a štábní seržant Hello kontrolují bojovou náladu jednotek ve Vietnamu. Během akce v Zátoce sviní byl You zatčen samotným Fidelem Castrem, ale přesvědčil ho o své oddanosti světovému komunismu a přežil.
Na doporučení Fidela našli oba přátelé pod jmény Ju a Vot útočiště v Moskvě. Jako znalci českého prostředí se podíleli na přípravě invaze spojeneckýh vojsk v srpnu 1968. Za to je neminula silná nelibost amerických tajných služeb. Oba přeběhlíci byli dáni na černou listinu a celý náklad plakátů vybízejících k opatrnosti, na nichž figuroval kapitán You, byl zničen. Za to v Sovětském svazu byli více než oblíbeni, a to dokonce přes to, že na sjezdech byl potlesk jejich plyšových dlaní až příliš málo slyšitelný.
 
Film
     
Ale mezitím stihli i filmovat. Jejich filmografie čítají desítky titulů, mezi nejslavnější patří tyto tři: My Fair Hele z roku 1964 (s Audrey Hepburnovou)... Slavný Kubrickův film 2001: Hvězdná odyssea, v němž brilantní výkon podalo Hele v roli počítače HEL 9000. A v úvodu zmiňovaný film Crouching He-Li, Hidden Yu, v němž se jako hlavní záporný hrdina objevuje Muf v rol i Mu-Fa. Horký kandidát na Oscara v roce 2008.
 
Hudba
     
Jejich nejslavnější projekt - hiphopovou formaci Stud Yo Kama-Rap jsem popsal zde. Deska plná drsných protestsongů byla postupně zakázána ve všech zemích světa včetně Antarktidy. Ovšem jejich spolupráce s U2 není tak známá, přestože jejich společná deska All That Jů Can't Leave Behind dlouho vedla světové hitparády. Temnější kapitolou je vystupování s nepopulárním českým zpěvákem Jiřím Helekalem. Jejich píseň Vařili jsme suši nicméně bodovala na japonských žebříčcích.